Film Sitesi Kurmak Hakkında A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler

Film Sitesi Kurmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız film sitesi kurma rehberimizde bu konuda en çok merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Film Sitesi Kurmak Yasal mı?

Film sitesi kurmak yasal değildir. Ancak bir film sitesi kurup telif hakları düşmüş(bunlar genelde 1940 tarihinden eski filmler olarak karşımıza çıkıyor.) filmleri yayınlamak isterseniz herhangi bir yasal sorunla karşılaşmazsınız. Peki böyle bir film sitesi sizin beklentilerinizi karşılayacak mı? Bu sorunun yanıtı film sitesini hangi amaçla kurmak istediğinize bağlıdır. Film sitesinden para kazanmak mı istiyorsunuz? Ya da film sitesi açmak istemenizin nedeni filmlere olan ilginiz mi?

Yasal Değilse Yayın Yapan Siteler Nasıl Devam Edebiliyor?

Ülkemizde illegal film siteleri ile ilgili yasal süreç şu şekilde ilerler. Film sitenizde popüler bir filmi yayınladığınızda telif hakkı sahibi olan firma size ulaşmaya çalışır ve filmi kaldırmanızı ister. Çoğu telif hakkı sahibi film kaldırıldıktan sonra bu olayın üzerine gitmez ancak bazıları filmi kaldırsanız dahi yasal hak arayışına devam eder. İnternet siteniz hakkında iddianame oluşturulup dava açılır bu noktadan sonra savcılık film sitesi sahibini bulmaya çalışır. Domain ya da hosting sağlayıcınız bir Türk firması ise firmaya başvurarak kısa bir süre içerisinde bilgileriniz elde edilir. Bu aşamadan sonra sizin için yasal süreç başlar.

Şu an internette film izle araması yaparak belki de yüzlerce aktif film sitesine ulaşabilirsiniz. Bu sitelerin bir çoğu offshore domain ve offshore hosting kullandığı için hala aktifler ve sahiplerine ulaşılamıyor.

Ogün Genco Akyürek Davası

Bir zamanlar Türkiye gündemini meşgul eden bu isim en büyük film, dizi sitelerinden bir kaçının sahibiydi. Günlük gelirinin 5000 dolar civarında olduğu düşünülen bu sitelerde yayınladığı film ve diziler Warner Bros Türkiye hukuk bürosunu harekete geçirdi. Hakkında başlatılan yasal süreç ile 2013 Yılında yakalanan Ogün Genco Akyürek ceza aldı ve hala hapistedir.

Diğer Telif Dava Örnekleri

Film sitesi açmak zor ve uğraş isteyen bir süreçtir. Göz attığımız kaynaklara göre maddi getirisi yüksek olan bu film sitelerinin dava durumlarında da çok yüksek meblağlarda para cezalarıyla karşılaşılıyor. Yazımızın bu kısmında forumlardan derlediğimiz bir kaç davaya yer vereceğiz.

Film Sitesi Kurma Rehberi

Tüm bunları göze alarak film sitesi açmak istiyorsanız. İşte film sitesi kurma adımları:

Domain

Kendinizi gizlemek istiyorsanız mutlaka offshore bir domain firması tercih etmelisiniz ve ödemeyi kripto para olarak yapmalısınız. Domain satın almak için önerdiğimiz firma Njal.la‘dır.

Hosting

Domain gizliliği kadar hosting gizliliği de önemlidir. Önerdiğimiz veri paylaşmayan offshore hosting firmaları nforce.com alexhost.com abelohost.com’dur.

Script & Tema

İyi kodlanmış bir script ya da tema sitenizin Google tarafından sevilmesinde ve ilk sıralarda yer almanıza olanak tanır. Codecanyon üzerinden film scripti veya wordpress film teması satın alabilirsiniz.

Yorum yapın