Dropshipping Nedir? Dropship Nasıl Yapılır?

Dropshipping, bir mağazanın üçüncü bir taraftan bir ürün satın aldığı ve ürünü fiziksel olarak mağazasında stoklamadan bir müşteriye gönderdiği bir perakende satış şeklidir. Çoğu satıcı, ürünleri satın alıp daha sonra envanterdekilere göre satarken, stoksuz satış yapan satıcılar, ürünü gerçekten ellemeden alıp satarlar. Bu makalede, stoksuz satışın tam olarak ne olduğunu ve insanların bunu neden yaptığını ayrıntılarıyla inceleyeceğiz, nasıl çalıştığını ve stoksuz satışın nasıl yapılacağını açıklayacağız.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, satıcının veya mağazanın müşteri siparişlerini kabul ettiği ancak ürünleri stokta tutmadığı bir perakende sipariş karşılama yöntemidir. Bunun yerine, stoksuz satış yapanlar, siparişleri doğrudan müşteriye gönderen üçüncü bir tarafa aktarır. 

Perakende satışların dropshipping yöntemini kullanırken, perakendeci bir ürünün pazarlanmasından ve satılmasından sorumludur, ancak ürün kalitesi, depolama, envanter yönetimi veya nakliye üzerinde çok az veya hiç kontrole sahip değildir.

İşletmelerini çevrimiçi olarak büyütmek isteyen girişimciler ve işletmeler için popüler bir yöntem haline geldi . 

Dropshipping’in amacı, bir toptancının sahip olacağı önemli işletme maliyetlerine maruz kalmadan müşterilere ürün satabilmektir. Bu, bir depo, tuğla ve harçlı bir mağazanın bakımı, envanter satın alma ve depolama ve gerekli personeli istihdam etme maliyetleri gibi çeşitli maliyetli iş işlevlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Düşük maliyetli yapısı nedeniyle, diğer iş modellerinden çok daha hızlı bir şekilde dropshipping ile kâr etmeye başlamak daha kolay olabilir. Ayrıca, başarılı bir stoksuz satış işi en karlı iş modellerinden biri olabilir çünkü mağazalar nakliye veya üretim maliyetlerinden sorumlu değildir. 

Dropshipping Sistemi Nasıl İşler?

Dropshipping ile, esasen müşteriler ve toptancılar arasındaki aracı rolü oynuyorsunuz, bu da kafa karıştırıcı görünebilir. 

Stoksuz satışın nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için süreci adımlara böldük:

 • Mağaza ürünü pazarlar ve satışa sunar
 • Müşteri ürünü satın alır
 • Mağaza müşteri siparişini kabul eder ve işler
 • Mağaza, siparişi ve gönderi ayrıntılarını üretici, toptancı, başka bir perakendeci veya lojistik şirketi gibi üçüncü bir tarafa aktarır.
 • Üçüncü taraf daha sonra siparişi doğrudan müşteriye gönderir

Süreci basitleştirmiş olsak da, stoksuz satışın üstesinden gelinmesi gereken birçok engel olabilir. 

Sorunsuz bir stoksuz satış işi yürütmenin anahtarı, hem müşterileriniz hem de tedarikçilerinizle iyi iletişim kurduğunuzdan emin olmaktır. 

Dropship Yapmak için Nedenler

İster büyük bir perakendeci ister yeni bir mağaza olun, dropshipping işinize çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. 

Aşağıda, girişimcilerin ve işletmelerin stoksuz satış yapmaya başlamasının en popüler nedenleri bulunmaktadır. 

 • Başlaması kolay: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, stoksuz satış, diğer birçok iş modelinden çok daha düşük maliyetlere sahiptir. Yalnızca genel maliyetler düşük olmakla kalmaz, aynı zamanda başlamak için büyük bir yatırım gerektirmez. Ayrıca, World Wide Brands gibi güvenilir stoksuz satış şirketleri veya Shopify gibi stoksuz satış özellikli tam web sitesi oluşturucuları ile stoksuz satış yapmaya başlamak hızlı ve kolay olabilir. 
 • Ürün tekliflerini genişletin: Stoksuz satışla ilgili harika bir şey, mağazaların fiziksel envanter satın almak zorunda kalmadan ürün tekliflerini kolayca genişletmesine olanak tanımasıdır, bu da büyüdükçe ölçeklendirmeyi kolaylaştırır. Seçiminiz ne kadar iyi olursa, müşterilerin sipariş başına daha fazla ürün satın alma şansı o kadar artar. Ek olarak, stoksuz satış, kâr elde etmek için satmanız gereken büyük bir fiziksel yatırım endişesi olmadan yeni ürünleri test etmeyi kolaylaştırır. 
 • Marka bütünlüğünü koruyun: Hemen hemen tüm stoksuz satış tedarikçileri, kutular, ek parçalar ve paketleme fişleri gibi markalama malzemelerinizi içerecek ve bu da paketin doğrudan mağazanızdan geldiği izlenimini verecektir. Tedarikçilerle çalışarak, esasen envanterinizi dünyaya yayarsınız, bu da daha fazla yerden sevkıyat yapmak ve müşteriler için daha hızlı sevkıyat süreleri anlamına gelir. Müşteri, paketinin doğrudan sizden geldiğini düşündüğünden, sizden tekrar alışveriş yapma olasılığı daha yüksek olacaktır. 
 • Çevrimiçi pazar yeri oluşturun: Dropshipping, çevrimiçi bir pazar yeri oluşturmanın ve genişletmenin kolay bir yoludur. Amazon’un bu kadar çeşitli ve kapsamlı bir ürün kataloğu sunabilmesinin nedenlerinden biri, ürün satışına yardımcı olmak için stoksuz satış yapanları kullanmalarıdır. İşinizi kurarken ve tedarikçiler ve üçüncü taraflarla daha fazla ilişki kurarken, bunu kendi pazarınızı oluşturmak için kullanabilirsiniz. 

Dropshipping’in pek çok artısı olsa da, bu eksileri olmadığı anlamına gelmez. 

En yaygın stoksuz satış sorunları, envanter, tedarikçi hataları, düşük marjlar veya gizli ücretler ve yoğun rekabetle ilgili sorunlar olma eğilimindedir. Envanter sorunları ve tedarikçi hataları gibi şeyler genellikle zayıf iletişime indirgenebilir. 

İlgili tüm taraflarla  iyi iletişim kurmanız ve birlikte çalıştığınız herhangi bir tedarikçiyle iş yapmakla ilgili tüm ücretleri anladığınızdan emin olmanız çok önemlidir .

Dropshipping yaparken güvenilir tedarikçilerden yararlanmak iyi bir en iyi uygulamadır. 

Dropship Nasıl Yapılır?

Bir stoksuz satış işine başlamanın ilk adımı, bunu yapmayı taahhüt etmek ve ardından bir stoksuz satış iş fikrine karar vermektir. 

Nişinizi seçtikten sonra, o alanda rekabetinizin nasıl göründüğünü görmek için rekabetçi araştırma yapmak isteyeceksiniz. 

Oradan, bir tedarikçi veya tedarikçi seçme zamanı. Daha önce de vurguladığımız gibi, güvenilir ve güvenilir bir tedarikçi seçmek çok önemlidir. Tedarikçileri araştırmak ve iyi bir üne sahip olanları seçmek, sizi yolda büyük baş ağrılarından kurtarabilir. 

Dropshipping mağazanız için bir tedarikçi bulmanın en yaygın iki yolu şunlardır:

 1. Alibaba veya AliExpress gibi bir tedarikçi veri tabanı aracılığıyla .
 2. Mağazanızın arka ucunda Oberlo veya SaleHoo gibi entegre bir tedarikçi dizini kullanma .

Dropshipping, gelişmekte olan girişimcilerin mağazalarını açmaları için erişilebilir bir giriş noktası sağlayan ve mevcut işletmelerin ürün kataloglarını güçlendirmeleri için kolay bir yol sağlayan çeşitli bir iş modelidir.

Doğru yapılırsa, stoksuz satış düşük riskli ve yüksek kârlı olabilir, ancak herhangi bir iş gibi kârlı olmak kolay değildir ve sıkı çalışma gerektirir. 

Bir stoksuz satış işi başlatırken, araştırmanızı yapmanız çok önemlidir.

İşletmenizin ne olacağı ve rekabetinizin kim olduğu konusunda araştırma yapın. Ardından, güvenilir tedarikçiler bulduğunuzdan emin olmak için birlikte çalışacağınız tedarikçiler ve üreticiler hakkında araştırma yapın. Eğer bir Whatsapp kullanıcısıysanız ve Whatsapp İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın