Webmin Nedir? Webmin Neden Kullanılır?

Webmin , Linux sunucu yönetimi için ücretsiz, açık kaynaklı bir uygulamadır. Linux VPS’nizi veya özel sunucunuzu tüm yönleriyle komut satırı arabirimi (CLI) yerine bir grafik arabirimden yönetmeyi tercih ediyorsanız, Webmin sizin için doğru olabilir.

Webmin Nedir ve Neden Kullanılır?

Daha derine inerek, Perl tabanlı sunucu kontrol paneli en çok yönetilmeyen Linux sunucuları için uygundur: özellikle Bulut Sunucu Barındırma veya Bare Metal Tahsis Edilmiş Sunucu Barındırma. Webmin’i DirectAdmin gibi başka bir kontrol paneli çalıştıran bir sunucuya kurabilseniz de (kök erişiminiz olduğunu varsayarsak), aynı amaca hizmet ettikleri ve aynı sistem dosyalarını düzenledikleri için bu disk alanı israfı olacaktır. Sadece daha fazla güvenlik açığı ve atık sistem kaynağı elde edersiniz.

Webmin, Debian, Gentoo ve Solaris dahil olmak üzere birden çok Linux/Unix dağıtımına kurulabilir. Bu, CentOS’tan ayrılmaya yaklaşırken geçiş yapmak isteyen herkesi rahatlatacaktır. Alma ve Rocky Linux , CentOS’un ölümüne üzülenler için boşluğu doldurabilir. Ancak oyunun bir adım önüne geçmek istiyorsanız ve sadece kararlı bir web sunucusuna ihtiyacınız varsa, Ubuntu ve Debian güvenli bahislerdir.

Webmin, küçük bir öğrenme eğrisi ile gezinmek kolaydır. Pano, anlaşılır grafiklerle CPU, RAM ve disk alanı istatistiklerini görselleştirir. Kenar çubuğu, gerekli değişiklikleri nerede yapacağınızı kolayca bulmak için bir arama işlevi içerir. Görmeyle ilgili olabilecek sorunları azaltmak için bir gece modu ve tema özelleştirmeleri bile var. Ve tabii ki, web arayüzünde mevcut olmayan gelişmiş bir şey yapmanız gerektiğinde kullanılabilen bir terminal var.

Webmin Özellikleri

Webmin kontrol paneli, temel özelliklerle yerel olarak istiflenmiştir.

RNDC, bölgeler, kümeleme ve DNSSEC’yi uygulamak için BIND DNS sunucusu seçenekleri mevcuttur.

Apache web sunucusu desteği, etki alanları için sanal ana bilgisayarları yönetmeyi, Apache modüllerini yüklemeyi ve daha iyi güvenlik için sunucu HTTP başlığınızı en aza indirmeyi içerir.


Grafik dosya yönetimi , dosyaları düzenlemeyi, yüklemeyi ve indirmeyi çok kolaylaştırır. 
Ve erişimi kısıtlamak için dosya izinlerini değiştirebilirsiniz.

Exim, Dovecot, Postfix veya qmail üzerine kurulu e-posta sunucuları varsayılan olarak desteklenir ve spam filtreleme için bir SpamAssassin paketi mevcuttur.

MySQL ve PostgreSQL veritabanı yönetimi, Webmin panosundan ilgili modülü kurduktan sonra mümkündür.

Yerel sunucu güvenlik özellikleri , bir IPTables güvenlik duvarı, günlük görüntüleyiciler, RAID yapılandırması, dizin koruması, iki faktörlü kimlik doğrulama (TFA) ve üçüncü taraf modülleri eklediğinizde çok daha fazlasını içerir.

Özel kullanım durumları için Webmin işlevselliğini daha da genişletmek için eklentiler vardır:

 • Usermin , web sitesi sahiplerinin kök dizinlerindeki ham dosyaları yönetmeleri için kısıtlı Webmin hesapları oluşturmayı sağlar
 • Virtualmin , bayi barındırma işletmelerine hizmet veriyor

Webmin vs cPanel

cPanel endüstri standardıdır. Peki, iki sunucu yönetim aracı nasıl karşılaştırılır?

Webmin:

 • Ücretsiz ve açık kaynak
 • Birden çok işletim sistemiyle uyumlu ancak her zaman kararlı değil
 • Nadiren güncellemeler
 • Çok fazla belge yok (resmi veya başka türlü) ve çoğu eski
 • SourceForge.net’te barındırılan forumdaki aktif topluluk

cPanel:

 • WebHost Manager’da (WHM) kaç cPanel hesabına dayalı fiyatlandırma
 • Yalnızca CentOS ile uyumlu ancak çok kararlı
 • Yeni sunucu teknolojilerini desteklemek için sık güncellemeler
 • cPanel web barındırma planlarının popülaritesi nedeniyle çok sayıda belge mevcuttur
 • Resmi cPanel forumunda aktif topluluk

Gördüğünüz gibi, en büyük avantajları fiyat (ücretsiz) ve çeşitli Linux dağıtımlarıyla uyumluluktur. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

“Webmin Nedir? Webmin Neden Kullanılır?” üzerine bir yorum

 1. Değerli bilgiler için teşekkürler. Bende resmi sitesinde alan şu kısmı eklemek isterim yazınıza Webmin nedir?

  Webmin, Unix için sistem yönetimi için web tabanlı bir arayüzdür. Herhangi bir modern web tarayıcısını kullanarak kullanıcı hesapları, Apache, DNS, dosya paylaşımı ve çok daha fazlasını kurabilirsiniz.

  Yanıtla

Yorum yapın