Google Chrome Canary Nedir?

Google Chrome Canary , dünyanın en popüler web tarayıcısı olan Google Chrome’un deneysel bir sürümüdür. Web tarayıcıları dünyasının en yeni ve en iyilerini denemekten hoşlanan biriyseniz, Google Chrome Canary göz atmaya değer olabilir. Bu yazıda Google Chrome Canary’nin ne olduğuna, ne için ve kimin için olduğuna ve masaya ne getirdiğine bir göz atacağız.

Google Chrome Canary nedir?

Google Chrome’a ​​aşina iseniz, Google Chrome Canary , tarayıcının çok daha dengesiz bir sürümüdür ve kelimenin tam anlamıyla Google Chrome’un geleceğidir.

Chrome Canary, Google Chrome geliştirme sürecindeki ve internetin en uç noktasındaki ilk adımdır. Chrome’un gelecekteki sürümlerinde bekleyebileceğiniz en son güncellemelerin ve özelliklerin tümüne sahiptir. 

Web’in sonraki sürümü için web siteleri geliştirmenize ve son teknoloji web platformu API’lerini test etmenize olanak tanır.

Bununla birlikte, çoğu internet kullanıcısının kullandığı Google Chrome kararlı olmasına, sorunsuz çalışmasına ve olması gerektiği gibi çalışmasına rağmen, Chrome Canary neredeyse hiç test edilmemiştir ve potansiyel olarak hatalarla veya çalışmayan özelliklerle dolu olabilir. 

Bu nedenle, yeni özellikler içerebilir, ancak Chrome’un son sürümüne geçmeden önce bu özelliklerin kalite eksikliği nedeniyle pencereden atılma şansı da vardır. 

Chrome Canary Nasıl Çalışır?

Google Chrome’un geliştirme süreci dört yayın kanalına bölünmüştür: Canary, Dev, Beta ve Stable . Chrome Canary, Chrome’un geleceği için temel oluşturur. 

Süreç şu şekilde çalışır:

  • Chrome Canary, en son özellikler ve güncellemeler ile piyasaya sürülür ve her gece güncellenir.
  • Bir süre sonra, bulunan tüm hatalar düzeltilir ve bu sürüm, Dev yayın kanalına doğru filtrelenir.
  • Dev için de aynı işlem tamamlanır, ardından sürüm Beta kanalına aktarılır.
  • Oradan, Beta, nihayet Google Chrome’un en son sürümü olarak genel kullanıma sunulan Kararlı sürüme geçmeden önce başka bir güncelleme ve hata düzeltme turundan geçer.

Google, günlük Canary kanal derlemelerinden başlayarak ve aşağı yukarı altı haftada bir gerçekleşen Kararlı kanal sürümlerine kadar devam ederek, güncellemeleri kullanıcılara yavaş yavaş sunmak için bu kanalları kullanır. 

Dört kanalın her biri hakkında daha fazla bilgi için Chrome Sürüm Kanalları sayfasını ziyaret edin.

Google Chrome Sürüm Kanallarını Değiştirme

Google Chrome’un farklı bir kanalını denemek isterseniz, yapabilirsiniz. Öncelikle geliştiriciler için yapılmış olsa da, herkes istediği zaman Google Chrome’un herhangi bir sürümünü kullanabilir.

Farklı sürümler arasında geçiş yapmak için sürüm kanalı sayfasını ziyaret etmeniz ve işletim sisteminizle birlikte kullanmak istediğiniz tarayıcı sürümünü seçmeniz yeterlidir. Dört kanalın tümü Windows 64-bit, Windows 32-bit, Mac ve Android işletim sistemlerinde sunulmaktadır. Canary, Linux veya IOS’ta mevcut değildir.

Birbirleriyle profil paylaşmadıkları için tüm kanalları diğerleriyle birlikte çalıştırabilirsiniz. Bu, Chrome’un test edilmiş bir sürümünü kullanmaya devam ederken Google’ın en son koduyla oynamanıza olanak tanır.

WordPress’in beta sürümünü test etmeden önce her zaman yapmanız gerektiği gibi, farklı bir sürüm denemek istediğinize karar verirseniz, geçiş yapmadan önce her zaman tüm verilerinizi yedeklemelisiniz.

Bu, profilinizin (yer imleri, en çok ziyaret edilen sayfalar, geçmiş, çerezler vb.) yedeğini almak anlamına gelir. 

Yine de, daha kararlı bir kanala geri dönmek isterseniz, güncellenmiş profil verilerinizin eski sürümle uyumlu olmayabileceğini unutmayın. 

Böyle bir durumda, profil verilerinizi silmeniz gerekecektir. Kullanıcı Verileri\Varsayılan klasörünü silin. Varsayılan dizininizin bir yedeğini aldıysanız, daha sonra en azından önceki yer imlerinizden, en çok ziyaret edilen sayfalarınızdan bazılarını geri yüklemek için onu Varsayılan olarak yeniden adlandırabilirsiniz.

Geliştirme’den Beta’ya veya Beta’dan Kararlı’ya geçmeye karar verirseniz, yeni kanalın Google Chrome’un önceki bir sürümünde olacağını da unutmamak gerekir. Halihazırda çalıştırmakta olduğunuzdan daha sonraki bir sürüme ulaşana kadar o kanalda otomatik güncellemeler almazsınız.

Ek olarak, Chrome Canary (ve ayrıca Dev ve Beta sürümleri) yalnızca kısmen İngilizce dışındaki dillere çevrilmiştir. Yeni özelliklerle ilgili metinler, özellik Kararlı kanalda yayınlanana kadar tüm dillere çevrilmeyebilir.

Bu nedenle, ana dili İngilizce dışında bir dil kullanan web siteleri için, yalnızca güvenli olması için Chrome’un Kararlı sürümüne bağlı kalmak daha iyi olabilir. 

Daha önceki bir sürüme dönmek için Google Chrome’u istediğiniz zaman https://www.google.com/chrome/ adresinden kaldırabilir ve yeniden yükleyebilirsiniz .

Chrome sürümleri arasında geçiş yaparken gerekli tüm adımları uyguladığınızdan emin olmak için “Kanalımı değiştirmeden önce ne yapmalıyım?” bölümüne bakın. sürüm kanalı sayfasının bölümü. 


Google Chrome Canary, Google Chrome’dan nelerin geleceğine dair bir fikir edinmenin iyi bir yoludur. 

Potansiyel güncellemeler ve yeni özelliklerle dolu, size dünyanın en popüler web tarayıcısının geleceğini test etme şansı veriyor.

Bir teknisyen veya geliştiriciyseniz ve internetin en uç noktalarında olmayı seviyorsanız, Chrome Canary kesinlikle kontrol etmeye değer (elbette verilerinizi yedekledikten sonra).

Ancak Chrome Canary’nin tarayıcının Stabil, Beta ve hatta Dev sürümleri kadar test edilmediğini ve bitmiş bir ürün olmaktan çok uzak olduğunu hatırlamak önemlidir. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın