Ücretsiz CentOS Alternatifleri

CentOS 8, Aralık 2021’den itibaren artık desteklenmiyor. Linux bulut sunucuları kullananlar, değişikliğin önüne geçmek için zaten Debian veya Ubuntu’ya geçmiş olabilir. Peki ya temel yazılımlar için Red Hat tabanlı ücretsiz bir dağıtıma ihtiyaç duyanlar ya da sadece YUM’u tercih edenler? İşte bu boşluğu doldurabilecek altı CentOS alternatifi.

CentOS Yaşam Sonu (EOL) hikayesi ilk kez ortaya çıktığında, en iyi CentOS değişiminin ne olabileceği konusunda en çok dikkat çeken Linux dağıtımları vardı. Ama bu iyi bir sebep olmadan değildi.

AlmaLinux

AlmaLinux , CloudLinux tarafından geliştirilen ikili uyumlu bir çataldır. İlk kararlı sürümü Mart 2021’de yayınlandı. Eskiden CentOS Web Panel olarak bilinen cPanel ve Control Web Panel (CWP), bir zamanlar yalnızca CentOS için mevcuttu. Artık AlmaLinux’u tamamen destekliyorlar. Bu kısmen CloudLinux’un Linux web barındırma topluluğu arasındaki itibarından kaynaklanıyor olabilir.

“Alma”, İspanyolca’da “ruh” anlamına gelir. cPanel desteğine sahip olmak, dağıtımı web barındırma topluluğunun ruhu haline getirebilir.

Şu anda AlmaLinux, CentOS’u değiştirmek ve misyonlarına devam etmek isteyenler için en iyi CentOS alternatifi gibi görünüyor.

CentOS Stream

CentOS Stream , Red Hat’in Fedora ve Red Hat Enterprise Linux (RHEL) arasındaki yukarı akış projesidir. Bu projenin hedefleri:

  • Fedora’dan RHEL’e yeni gelişmelerin uygulama sürecini kolaylaştırın
  • Eski CentOS kullanıcılarını RHEL’e geçirin

CentOS Stream, eski CentOS Linux dağıtım kullanıcıları için genellikle kalıcı bir çözüm olarak pazarlanmaz. Ancak fiyat etiketi olmadan RHEL’e olabildiğince yakın olmak isteyenler için olabilir .

Rocky Linux

Rocky Linux , Haziran 2021’de yayınlanan ilk kararlı sürümüyle yeni bir Linux işletim sistemidir (OS). Rocky Linux, orijinal CentOS kurucu ortağı Gregory Kurtzer tarafından yönetilmektedir ve adını başka bir orijinal CentOS kurucu ortağı Rocky McGaugh’dan almıştır.

Bu proje Amazon, Google ve diğer büyük şirketler tarafından desteklenmektedir.

Şimdilik, “AlmaLinux vs Rocky Linux” tartışmasını yanıtlamak tamamen ihtiyaçlarınıza dayanmaktadır. Daha önce CentOS gerektiren cPanel veya başka bir yazılımı barındırmanız mı gerekiyor? Bir RHEL geliştirme ortamı mı arıyorsunuz? Her bir işletim sisteminin ne sıklıkla aktif geliştirme aşamasında olmasını bekliyorsunuz? Her ikisinde de çıplak işletim sistemi ve iş istasyonu görüntüleri mevcuttur. Bu karşılaştırmanın yakın gelecekte nasıl gelişeceğini sadece zaman gösterecek.

Diğer CentOS Değiştirmeleri

Aşağıdaki CentOS alternatifleri, yazma sırasında DistroWatch.com’a göre en popülerden en aza doğru sıralanmıştır .

EuroLinux

EuroLinux, aynı adı taşıyan Polonyalı şirket tarafından geliştirilen, nadiren tartışılan bir dağıtımdır. Ekip ayrıca PostgreSQL, Java uygulamaları ve Linux sunucu işletim sistemi için kontrol panelleri geliştirir. Şirketin çok az sosyal medya etkinliği var.

Oracle Linux

Oracle Linux on beş yıldır var. Şirket, MySQL’in en popüler ürünlerinden biri olmasıyla yaklaşık onyıllardır. Açık kaynak topluluğundaki birçok kişi ile Oracle şirketi arasında bir aşk-nefret ilişkisi olmasına rağmen, Oracle Linux şüphesiz yüksek performanslı, istikrarlı bir Red Hat Linux alternatifidir.

ClearOS

ClearOS, 2001’den beri bu listenin geri kalanından biraz farklı bir hedef kitleye sahipti. ClearOS, web sunucusu ortamlarına odaklanmak yerine, küçük ve orta ölçekli işletmeler (SMB) için bir dahili ağ sunucusudur. Başlangıç ​​iş ofisinizin Windows Server’ı değiştirmek için tam özellikli bir işletim sistemine ihtiyacı varsa, bu ilginizi çekebilir. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın