Cpanel Alternatifi 6 Hosting Kontrol Paneli

2021’in başlarında CentOS 8’in sona ereceği haberi çıktığından beri birçok Linux kullanıcısı bir CentOS alternatifi arıyor. Benzer şekilde, birçok yönetilen VPS sahibi, son zamanlarda cPanel barındırma planlarındaki fiyat artışını takiben Bulut Sunucusu Barındırma’ya geçti. Aşağıda, Linux sistemleri için mevcut olan en popüler, kararlı cPanel alternatiflerinden bazılarını ele alacağız.

Webmin / Virtualmin

Cpanel alternatifi hosting kontrol paneli listemizin ilk sırasındaki Webmin, bir bulut sunucusunu yönetmek için ihtiyacınız olan her şeyle dolu, tamamen ücretsiz bir sunucu kontrol panelidir. Ayrıca düzinelerce Webmin entegrasyonu mevcuttur. Bazı dezavantajlar: 

  • Bazı yerel özellikler kararlı değil
  • Webmin sık güncelleme almıyor
  • Birçok Webmin modülü yıllardır güncellenmedi

Yalnızca belirli sistem hizmetlerini terminalden yükleyebilir ve tam olarak yönetebilirsiniz. Bu nedenlerle Webmin, hazırlama ortamları için en uygun olabilir. Webmin’i seçerseniz, sistem sertleştirme yöntemlerine önceden öncelik verdiğinizden emin olun.

Control Web Panel (CWP)

Eskiden CentOS Web Paneli olarak bilinen Kontrol Web Paneli (CWP), cPanel’e daha çok benzeyen bir iş akışına sahip daha parlak bir sunucu yönetim aracıdır. Ayrıca, ConfigServer Security & Firewall (CSF) ve ClamAV kötü amaçlı yazılım tarayıcısı gibi temel eklentiler için daha fazla desteğe sahiptir.

Dezavantajı: Ayrı CWP kullanıcıları için farklı PHP sürümlerini yönetme işlevi olan PHP Selector gibi bazı harika özellikler, CWPpro için yıllık ücretli abonelik gerektirir. Ücretsiz sürüm, oluşturabileceğiniz CWP kullanıcı sayısını da kısıtlar. 

Vesta

Vesta, başka bir tamamen cpanel altertatifi ücretsiz kontrol panelidir. En iyi performans ve güvenlik için yazılımı yerel olarak dahil ederek diğerleri arasında öne çıkıyor:

  • Daha hızlı web siteleri için PHP-FPM ile NGINX ters proxy
  • Dosya ve e-posta taraması için ClamAV ve Spamassassin
  • Sistem güvenliği için Fail2ban

Tek resmi, ticari Vesta eklentisi, kullanıcı erişimini kısıtlamak için SFTP Chroot’tur.

Cockpit

Cockpit, web uygulamalarından çok küçük ve orta ölçekli işletme ağlarını yönetmek için tasarlanmıştır. Terminale aşina olan ileri düzey kullanıcılar için daha uygundur. Red Hat tarafından desteklenen yönetim aracı, RAID yedekleme yapılandırmaları, sanallaştırma ve dosya paylaşımı için kararlı, güncellenmiş entegrasyonlara sahiptir.

ownCloud

ownCloud, verileri Google Drive gibi bir şeyin dışında yönetmek isteyen ekipler için bir dosya paylaşım çözümüdür. Kişisel bulut depolama çözümü, uzak tabanlı kuruluşlar için verileri daha da konsolide eden düzinelerce kararlı eklentiye sahiptir:

  • Ortak dosya düzenleme
  • Harici e-posta hesaplarıyla entegrasyon
  • Ses ve video dosyası organizasyonu
  • Metin ve video yoluyla ekip iletişimi

Nextcloud

Nextcloud, 2016 yılında ownCloud’dan çatallandı. Çoğunlukla aynı yerel özellikleri ve iş akışını paylaşırlar. Ancak, Nextcloud birkaç önemli nedenden dolayı daha popüler.

ownCloud, şifreleme ve web uygulaması güvenlik duvarı (WAF) gibi temel güvenlik özellikleri için premium abonelik gerektirir. Nextcloud tamamen ücretsizdir.

Nextcloud, popüler Deck kanbanı (NxDeckGantt grafik entegrasyonu ile) dahil olmak üzere daha fazla eklenti seçeneğine sahiptir. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

cpanel alternatif cpanel alternatifi cpanel alternatif açma cpanel alternatif azure cpanel alternatif ağ cpanel alternatif ayarları cpanel alternatif akım cpanel alternatif çözümü cpanel alternatif çözümler cpanel alternatif çözüm cpanel alternatif çözümleri cpanel alternatif önerisi cpanel alternatif önerileri cpanel alternatif öneri

Yorum yapın