KVM Anahtarları Nedir?

Modern bilgi işlemin en uygun yönlerinden biri, klavye ve fare girişlerini ve video çıkışlarını kullanarak bilgisayarınızla etkileşim kurma yeteneğidir. Bu kişisel bilgisayarlar için yaygın olsa da, web sunucuları için biraz daha az yaygındır. Bir KVM Anahtarı kullanarak, bir kullanıcı geleneksel bir klavye ve fare kullanarak bir sunucuyla doğrudan etkileşime girebilir ve bir monitörde video çıkışı alabilir. Bu yazıda, KVM anahtarları kavramını tartışacağız ve bu teknolojiyi kullanmanın faydalarını keşfedeceğiz.

KVM Anahtarı nedir?

Klavye, video ve farenin kısaltması olan KVM, kullanıcıların bir sunucuyu veya bir grup sunucuyu bir veya daha fazla klavye, fare ve video monitörü setinden (donanım çevre birimleri olarak da bilinir) doğrudan kontrol etmelerini sağlayan bir donanım parçasıdır. KVM anahtar teknolojisi genellikle, aynı sunucu rafındaki birden fazla sunucunun tek bir çevre birimi seti kullanılarak bir teknisyen tarafından kontrol edilebildiği veri merkezi işlemlerinde kullanılır. Beklendiği gibi, bu, belirli bir raftaki tüm sunuculara tek bir yerden erişim gerektiren durumlar için çok kullanışlıdır. KVM anahtarı fiziksel bir donanım parçası olduğu için fiziksel olarak kurulmalı ve söz konusu sunucu veya sunuculara bağlanmalıdır. 

KVM anahtarları, farklı özellik ve yeteneklere sahip birçok farklı konfigürasyonda gelir. Genel olarak konuşursak, bireysel bir KVM anahtarı, donanımın kendi özelliklerine bağlı olarak 2 ila 64 farklı sunucu için bağlantı sağlayabilir. Kurumsal düzeyde olarak bilinen daha yüksek kaliteli KVM anahtarları, bu özelliği çoğaltmak için papatya dizimi yapılandırmasında birbirine bağlanabilir, ancak bu daha az yaygındır. 

Kapasiteye ek olarak, KVM anahtarları sunulan görüntü çıkışları açısından da farklılık gösterir. DisplayPort ve HDMI görüntü formatlarının artan popülaritesine rağmen, VGA hala en yaygın olanıdır. Neyse ki, çoğu modern KVM anahtarı, fare ve klavye girişleri için USB kullanır, ancak mevcut USB sürümleri farklı olabilir. Veri merkezi operasyonunuz veya ev ağınız için bir KVM çözümü ararken tüm bu hususları akılda tutmak önemlidir. 

KVM Anahtarlarının Faydaları

Bir teknisyen, ayrı bir kişisel bilgisayar veya terminal kullanarak uzak bir bağlantı kurmaya gerek duymadan, bir KVM anahtarı kullanarak belirli bir ağdaki bir veya daha fazla sunucuyla hızlı ve kolay bir şekilde etkileşim kurabilir . KVM Anahtarları ayrıca, bir kullanıcının tek bir donanım çevre birimi seti kullanarak tabletler veya dizüstü bilgisayarlar gibi birçok bağlı cihazı kontrol etmesine izin verebildikleri için sınırlı ev kullanımına sahiptir. Bu, veri merkezi KVM kullanımı kadar yaygın olmasa da, birden fazla çevre birimi setine ihtiyaç duymadan ağınızdaki birden fazla cihazı kontrol etmenin uygun bir yöntemidir. 

Özetle, KVM anahtarları, kullanıcılara standart donanım çevre birimleri kullanarak bir sunucu ile etkileşim kurma ve standart bir monitör kullanarak video çıkışı alma olanağı sunar. Bu, kullanıcılara doğrudan sunucuya bağlanma ve potansiyel olarak güvenli olmayan veya güvenilmez uzak bağlantıları kullanmaktan kaçınma yeteneği verir. Belirli bir sunucuya veya sunucu grubuna fiziksel yakınlık gerektirdiğinden, bu teknoloji öncelikle veri merkezi teknisyenleri tarafından kullanılır. KVM anahtarlarını tanıyarak, barındırma sağlayıcıları ve veri merkezlerinde kullandıkları teknolojiler hakkında bilinçli bir karar verebilirsiniz. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın