IPMI Nedir?

Birçok veri merkezi işleminin altında yatan teknolojilerden biri IPMI’dir. IPMI, Akıllı Platform Yönetim Arayüzü anlamına gelir ve uzak kullanıcıların sunucularla sunucunun kendisinden bağımsız olarak etkileşim kurmasını sağlar. Normalde sunucuya fiziksel yakınlık gerektiren işletim sistemleri kurmak gibi görevler , bir IPMI kullanılarak uzaktan gerçekleştirilebilir. Bu yazıda IPMI kavramını ve bu teknolojiyi kullanmanın bazı faydalarını tartışacağız.

IPMI Nedir?

Daha önce belirtildiği gibi, IPMI, kullanıcıların bir sunucu ile sunucunun kendisinden bağımsız olarak etkileşim kurmasını sağlayan bir arayüzdür. Bu, özellikle disk sürücülerinin yeniden biçimlendirilmesini, yerleşik veya yazılım işletim sistemlerinin yeniden yüklenmesini veya sunucunuzda temel düzeydeki diğer değişiklikleri gerektiren işlemleri gerçekleştirmek için kullanışlıdır. Bunun nedeni, IPMI’siz bir işletim sistemini kaldırmak gibi bir işlemin gerçekleştirilmesi, esasen sizi sunucuya uzaktan bağlanmaktan alıkoymasıdır.

Bir IPMI ile, sunucu kapalı olsa veya gerekli yazılımların hiçbiri yüklü olmasa bile sunucuyla bağlantınızı sürdürebilir ve sunucuyla etkileşim kurabilirsiniz. Bu anlamda IPMI, sizin ve sunucu arasında aracı görevi gören sanal veri merkezi proxy’niz gibi davranır. 

IPMI’nin Faydaları

IPMI teknolojisi olmadan, kurulu işletim sistemi olmayan bir sunucuya uzaktan bağlanmak mümkün değildir. Bu nedenle, boş bir sunucuya bir işletim sisteminin yüklenmesi, sunucunun kendisine bir USB sürücü veya CD takmak için fiziksel yakınlık gerektirir. Bunun bariz dezavantajları vardır, çünkü veri merkezinin kendisine ve mevcut veri merkezi teknisyenlerine erişim gerektirir. Sonuç olarak, işletim sistemlerini değiştirmek, IPMI teknolojisi ile donatılmamış sunucular için külfetli ve zaman alıcı bir süreç olma eğilimindedir.

Bir IPMI ile kullanıcılar, sunucuya fiziksel olarak varmış gibi uzaktan ve bağımsız olarak erişebilir. İşletim sistemleri yeniden yüklenebilir, kaldırılabilir veya değiştirilebilir ve sunucuyla bağlantınızı kesmez. Bu nedenle, IPMI’nin kritik sunucu altyapısına güvenilir, bağımsız uzaktan erişim sağlamayı amaçlayan herhangi bir veri merkezine fayda sağlayabileceği açıktır.

Özetle, IPMI’ler bugün internetteki en popüler web sitelerinden bazılarının çalışmasını kolaylaştıran birçok temel sunucu teknolojisinden birini temsil eder. Bir web barındırma sağlayıcısı ararken, daha bilinçli bir karar verebilmeniz için bu teknolojilerden bazılarına aşina olmanıza yardımcı olabilir. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın