Site Dışı SEO Nedir? Site Dışı SEO Taktikleri Nelerdir?

Sayfa dışı SEO , bir sayfanın arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) sıralamasını iyileştirmek için web siteniz dışında yapabileceğiniz her şeyi ifade eder.

Kısacası, web sitenizin dışında gerçekleşen tüm SEO taktiklerini kapsar. 

Sayfa içi SEO ile birlikte, bir sitenin arama sıralamalarında iyi performans göstermesine yardımcı olan temel SEO uygulamalarının birçok faktörünü içerir.

Birçok kişi sayfa dışı SEO söz konusu olduğunda geri bağlantıları veya bağlantı kurmayı düşünürken, sitenizi güçlendirmek için yapabileceğiniz çok daha fazlası var.

Bu yazıda, sayfa dışı SEO’nun ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve SERP’lerde sıralamanızı yükseltmek için kullanabileceğiniz farklı taktikleri tartışacağız.

Site Dışı SEO Nedir?

Web sitenizi SEO için optimize etmek için kapsamlı önlemler almış olabilirsiniz, ancak gerçek şu ki, sitenizin Google’da üst sıralarda yer almasını istiyorsanız ve günümüz dünyasında işletmenizin görünürlüğünü ve organik arama trafiğini artırmak istiyorsanız, hedefinizin ötesine bakmalısınız. kendi sitesi.

İşte burada sayfa dışı SEO devreye giriyor. Temel olarak Google’a başkalarının siteniz hakkında ne düşündüğünü söyler.

Sayfa dışı SEO , web sitenizde hiçbir şey yapmadan web sitenizi arama motorları için optimize etme uygulamasıdır. Bu, web sitenizi site dışı sıralama faktörleri için optimize etmek anlamına gelir.  

Site dışı sıralama faktörleri için optimizasyon, bir sitenin popülerliği, alaka düzeyi, güvenilirliği ve yetkisine ilişkin arama motorunun ve kullanıcı algısının iyileştirilmesini içerir.

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı Seo 

Sayfa dışı SEO’yu daha iyi anlamak için SEO’nun en popüler alanlarını ayırmalıyız: sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO. 

En basit ifadeyle, ikisi hakkında şöyle düşünebilirsiniz:

  • Sayfa İçi SEO : Web siteniz
  • Sayfa dışı SEO : Başka herhangi bir web sitesi veya harici platform 

Teknik SEO

Bu iki SEO türünün yanı sıra teknik SEO da vardır. Bazı SEO uzmanları, teknik SEO’nun sayfa içi SEO kategorisine girdiğini düşünür, ancak teknik SEO daha çok sitenizin arama motorları tarafından dizine eklenmesini ve taranmasını doğrudan etkileyen şeylerle ilgilidir.

Teknik SEO, site hızı, yapılandırılmış veriler, XML site haritaları, standartlaştırma ve daha fazlasını içerir. 

Bu makale uğruna, kesinlikle sayfa dışı SEO’ya odaklanacağız.

Site Dışı SEO Neden Önemlidir?

Sayfa dışı SEO’nun neden önemli olduğuna dair kısa cevap, onsuz, neredeyse kesinlikle rekabetçi arama terimleri için sıralamada zorlanacağınızdır. 

Sayfa dışı SEO’nun altında yatan strateji, web sitenizin otoritesini oluşturmak ve geliştirmektir ve bu, popülerliğini, alaka düzeyini ve güvenilirliğini artırarak yapılabilir.

Google EAT SEO’su

Google, bu alanlara, Google’ın web sayfalarının kalitesini belirlemeye yardımcı olmak için kullandığı bir dizi faktörün kısaltması olan EAT SEO olarak atıfta bulunur. Uzmanlık, Otoriterlik ve Güvenilirlik anlamına gelir.

Kısacası, Google’ın EAT yönergeleri, kullanıcıların size, web sitenize veya içeriğinize güvenip güvenmemesi gerektiğini belirlemeye yardımcı olur. 

Bunun gerçekten anlamı, sitenizin otoritesini oluşturamazsanız, sitenizin zaten daha yüksek otoriteye sahip diğer siteleri geride bırakmayacağıdır. 

Bu genellikle, daha yüksek otoriteye sahip web sitelerinden gelen içerik, daha düşük otoriteye sahip web sitelerinden gelen içeriğe göre daha yüksek sıralamada gösterilir.

Bu nedenle, otoritenizi artırmak ve markanızı oluşturmak istiyorsanız, sayfa dışı SEO’yu göz ardı edemezsiniz.

Sayfa Dışı SEO Taktikleri

Artık sayfa dışı SEO’nun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu bildiğimize göre, onu artırmanın farklı yollarını keşfedebiliriz. 

Aşağıda, sayfa dışı SEO’yu artırmak için en popüler ve etkili yöntemlerden bazıları verilmiştir. 

Backlink alma, web sitenizin sayfa dışı SEO’sunu geliştirmenin en yaygın yoludur. 

Web sitenizin SERP’lerde görünürlüğünü artırmak için diğer web sitelerinden sitelerine tek yönlü köprüler (geri bağlantılar olarak da bilinir) yerleştirmelerini isteme uygulamasıdır. 

Google ve diğer arama motorları bir siteyi taradığında, baktıkları şeylerden biri o sitenin dış kaynaklara verdiği bağlantılardır. Bu geri bağlantılar, bir web sitesinin bir şeye güvendiklerini söyleme şeklidir. 

Temel olarak, bir web sitesi harici sitelerde ne kadar çok görünürse, güvenilirliği o kadar yüksek olur. Böylece geri bağlantı sayınızı artırarak alan adı otoritenizi de geliştirirsiniz. 

Kullanılan geri bağlantı türlerinin ( nofollow, sponsorlu ve UGC bağlantıları ) Google’ın sizi nasıl gördüğünü etkileyebileceğini  unutmamak önemlidir .

Geri bağlantıları güvence altına almanın farklı yolları vardır, ancak bu stratejilerin her biri, var olan farklı geri bağlantı fırsatlarını belirleme ve hedefleme konusundaki aynı temel öncül etrafında inşa edilmiştir.

İçerik pazarlama 

İçerik pazarlaması geniş bir terimdir, ancak sayfa dışı SEO söz konusu olduğunda, bunu yüksek kaliteli varlıkların oluşturulması ve dağıtılması olarak düşünün. 

İlgi çekici varlıklar oluşturduğunuzda, harici kaynakların paylaşmak ve içeriğinize bağlantı vermek isteme olasılığını artırırsınız. 

Bu varlıklar aşağıdakileri içerebilir:

  • bilgi grafikleri
  • Blog gönderileri
  • E-kitaplar ve Teknik İncelemeler
  • Anketler, çalışmalar ve araştırma makaleleri.

Sosyal Medya ve Halkla İlişkiler

Bağlantı kurmanın en iyi yollarından ikisi halkla ilişkiler ve sosyal medyadır. 

Sosyal medya ve halkla ilişkiler taktikleri, size en iyi marka hikayelerinizi ve bağlanabilir varlıklarınızı tanıtmanın ve paylaşmanın güçlü bir yolunu sunarak sayfa dışı SEO’ya katkıda bulunur. 

Sosyal paylaşımlar doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da internet kullanıcılarının sorularına cevap aramalarında sosyal medya kanalları büyük rol oynuyor. 

Bu, başarılı bir PR kampanyası yürütebilir ve markanızı sosyal medya kanallarında etkin bir şekilde tanıtabilirseniz, markanızı düzenli olarak kullandıkları platformlarda çok sayıda potansiyel müşterinin önüne getirebilirsiniz.

Başarılı bir PR ve sosyal medya kampanyasının faydalarından bazıları şunlardır:

  • Markanızla ilgili marka bilinirliğini ve arama sorgularını artırın
  • Site trafiğini iyileştirin
  • İşletmeniz hakkında bir konuşma başlatın
  • Hedef müşterilerinize ulaşın 

Bunun da ötesinde, sosyal medya bir müşteri hizmetleri platformu olarak kullanılabilir. Müşteriler bir sorunu olduğunda veya bir markayla iletişim kurmak istediğinde, bunu genellikle sosyal medya aracılığıyla yaparlar.

Markanızı etkin bir şekilde tanıtarak ve kullandıkları platformlarda müşterilere ve müşterilere ulaşarak otoritenizi artırabilir, kendinizi bir düşünce lideri olarak konumlandırabilir ve müşterilere yolculuklarında onlara destek olmak için orada olduğunuzu gösterebilirsiniz. 


Sayfa dışı SEO, herhangi bir sağlam SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır. 

Tüm zamanınızı sayfa içi optimizasyona harcıyor ancak sayfa dışı SEO’yu görmezden geliyorsanız, web sitenizin SERP’lerde göründüğü yerde o kadar büyük bir fark görmemeniz için iyi bir şans var. 

Bağlantı kurma, içerik pazarlama, sosyal medya ve halkla ilişkiler kampanyaları, sayfa dışı SEO’nuzu geliştirmenin iyi yollarıdır, ancak bunu yapmanın tek yolu değildir.

İyi bir sayfa dışı SEO stratejisi (ve herhangi bir SEO stratejisi), hedeflerine ulaşmak için birden fazla yöntem kullanan çeşitli bir stratejidir. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın