WordPress için En İyi 5 Ücretsiz Dilbilgisi Aracı

WordPress web sitenizdeki yazılarınızdaki ve sayfalarınızdaki içeriği dilbilgisi açısından kontrol etmenin hızlı ve kolay bir yoluna mı ihtiyacınız var? Cevabınız evet ise, en iyi beş ücretsiz dilbilgisi denetimi araçlarına göz atın. Çoğu tarayıcıda yerleşik bir yazım denetimi aracı bulunurken, genellikle dilbilgisi ve okunabilirliği denetlemez. Bu makalede, WordPress web sitenizdeki içeriği optimize etmek için kullanılabilecek en iyi beş ücretsiz dilbilgisi denetimi araçlarını tanıtacağız.

WordPress için Neden Dilbilgisi Denetleyicisi Aracına İhtiyacınız Var?

Ne kadar iyi bir yazar veya editör olursanız olun ya da ne kadar redaksiyon yaparsanız yapın, muhtemelen yine de hata yapacaksınız. İşte tam da bu yüzden WordPress web siteniz için bir dilbilgisi kontrol aracına ihtiyacınız var. 

Araç, yazarken hataları yakalamanıza yardımcı olacak, düzeltme sürecinde size zaman kazandıracak ve web sitenizde profesyonel içeriğe sahip olmanızı sağlayacaktır. 

Dilbilgisi Denetleyicisi Araçları Nasıl Çalışır?

WordPress, geniş kullanışlı eklenti kitaplığıyla bilinir, ancak bu makalede listelenen dilbilgisi denetleyici araçlarının çoğu tarayıcı uzantılarıdır. Bu, WordPress ile tam olarak entegre olmadıkları anlamına gelir.

Bu uzantılardan bazıları WordPress içinde çalışmaz ve üçüncü taraf bir web uygulaması kullanmanızı gerektirir ve diğerleri, Gutenberg blok düzenleyicisinde değil, yalnızca WordPress klasik metin düzenleyicisinde çalışabilir. 

Eklentiler kadar kullanıcı dostu olmasalar da, bu uzantılar, ilerledikçe içeriğinizi hatalar için kontrol ederek size çok zaman kazandırabilir. 

Grammarly

Grammarly, piyasadaki açık ara en popüler dilbilgisi denetleyicisi uzantısıdır.

Grammarly.com’daki web uygulaması aracılığıyla veya Google Chrome, Firefox ve Microsoft Edge için ücretsiz bir tarayıcı uzantısı olarak kullanılabilir. Uzantı harika çünkü etkinleştirildikten sonra içeriğinizi WordPress veya Google Dokümanlar’da denetlemenize olanak sağlar.  

Ginger

Ginger, yazım ve dilbilgisinin ötesine geçen, tüm cümleleri dikkate alan ve bağlama dayalı düzeltmeler öneren, yapay zeka destekli bir yazma arkadaşıdır. Akıllı ve bağlamsal bir dilbilgisi ve yazım denetleyicisi, AI tabanlı eş anlamlılar ve harika bir yeniden ifade aracı içerir.

Yapay zeka tabanlı eşanlamlılar, aşırı kullanılan sözcükleri orijinal sözcükle tam veya neredeyse aynı anlama gelen sözcüklerle değiştirmenize yardımcı olurken, yeniden ifade aracı, yazdıklarınızın önerilen varyasyonlarıyla yaratıcılığınızı ve stilinizi artırmanıza olanak tanır.

Ginger, bir web uygulaması ve bir Google Chrome uzantısı olarak mevcuttur. Grammarly gibi, hem WordPress metin hem de blok düzenleyicide size gerçek zamanlı öneriler sunar. WordPress’te, yazım hatalarının üzerine gelmek, düzeltmeyi onaylama veya kelimeyi sözlüğünüze ekleme seçeneklerini getirir.

Bir cümleyi yeniden ifade etmek istiyorsanız, düzenlemek istediğiniz metin bloğuna tıklayabilir, ardından cümleyi yeniden ifade etmek veya Ginger’da düzenlemek için iki seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. 

Hemingway

Hemingway Editor, basit bir yazım ve dil bilgisi kontrolünden daha fazlasını sunar. 

Hemingway ile içeriğinizin okunabilirliğini kontrol edebilir ve geliştirmek için adımlar atabilirsiniz. Bu, mesajınızı hedef kitlenizin kafasını karıştırmadan veya dikkatlerini kaybetmeden etkili bir şekilde iletebilmenize yardımcı olur. 

Ayrıca, hedef kitleniz için çok yoğun olan uzun, karmaşık cümleleri vurgular.

Hemingway’in tek dezavantajı, yalnızca web tabanlı bir metin düzenleyici olarak mevcut olmasıdır, bu nedenle onu doğrudan WordPress’te kullanamazsınız. 

Bununla birlikte, web uygulamasının temiz ve basit bir düzeni vardır ve hataların görülmesini ve düzeltilmesini kolaylaştırmak için kalın vurgulama kullanır. 

Hemingway’in yeteneklerini daha da ileri götürmek istiyorsanız, doğrudan WordPress’e gönderi göndermenize izin veren Windows ve Mac için ücretli bir masaüstü uygulaması var. 

LanguageTool

LanguageTool, 25’ten fazla dilde daha iyi yazmanıza yardımcı olabilecek ve anadili İngilizce olan kişiler tarafından sıklıkla yapılan birçok hatayı tanıyabilen çok yönlü ücretsiz bir eklentidir.

Bu uzantı, dil bilgisi sorunları, yaygın olarak karıştırılan sözcükler ve noktalama işaretleri gibi basit bir yazım denetleyicisinin yapamayacağı birçok dil hatasını algılar. Birden çok dilde içerik oluşturanlar için son derece kullanışlı bir araçtır.  

LanguageTool ayrıca, aşırı kullanılan sözcüklerin eşanlamlılarının değiştirilmesi, uzun sözcüklerin kısa ve öz yeniden ifade edilmesi ve yaygın olarak kullanılan ifadelere biçimsel alternatifler gibi yazınızı geliştirmenize yardımcı olabilecek stil önerileri de sunar.

Grammarly ve Ginger gibi, bu uzantı siz yazarken metninizi analiz eder, böylece içeriğinizi yazarken hataları hızla yakalayabilir ve düzeltebilirsiniz. Ayrıca WordPress, Gmail, Facebook ve Twitter dahil olmak üzere hemen hemen her web sitesinde kullanabilirsiniz.

Jetpack

Son olarak, Jetpack bu listedeki tek resmi WordPress eklentisidir, yani WordPress ile tamamen entegredir ve web sitenizle sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. 

Ayrıca WordPress güvenliği, yedekleme, hız ve büyüme için hepsi bir arada bir çözüm olduğu için tüm zamanların en popüler WordPress eklentilerinden biridir. Temel özelliklerinden biri, WordPress metin düzenleyicisine düzeltme okuması eklemenize olanak tanır.

JetPack, içeriğinizde yanlış kullanılan sözcükler, yazım sorunları, stil sorunları ve dil bilgisi hataları olup olmadığını kontrol eder, ancak düzeltme özelliğinden gerçekten en iyi şekilde yararlanmak için JetPack > Ayarlar sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. 

Buradan, çifte negatifler, gizli fiiller ve rahatsız edici dil gibi şeyleri kontrol etmenize olanak tanıyan çeşitli düzeltme seçeneklerini etkinleştirebilirsiniz.

Jetpack, eklentinin ücretli sürümünde bazı premium özelliklere sahiptir, ancak yazım ve dilbilgisi denetleyicisi, indirme sırasında ücretsiz olarak kullanılabilir ve kontrol etmeye değer.

Kötü yazım ve dil bilgisi, markanıza gerçekten zarar verebilir ve hatta potansiyel müşterileri uzaklaştırabilir. 

Hataları daha sonra yakalamak için bir insan gözüne güvenmek yerine, bu dilbilgisi denetleyici araçları sayesinde WordPress’te içerik oluştururken yazım ve dilbilgisi hatalarını yakalayabilir ve düzeltebilirsiniz.

Tüm bu uzantıların en iyi yanı, ücretsiz olmaları ve tarayıcınıza veya WordPress web sitenize bir dakikadan kısa sürede eklenebilmeleridir. Bu, hepsini deneyebileceğiniz ve özel ihtiyaçlarınız için hangisinin en iyi sonucu verdiğini görebileceğiniz anlamına gelir. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın