İşletme Sahiplerinin Yaptığı Sosyal Medya Hataları

Sosyal medya uzun süredir işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde sosyal medyada varlığını göstermeyen bir işletme bulmak zor. İşletmeler bunu esas olarak pazarlama ve işletmenin reklamını yapmak için kullanır. Ancak, tüm işletme sahipleri sosyal medya cephelerini nasıl yöneteceklerini bilmiyor. İşte sosyal medyayı iş hayatında kullanırken yaptıkları hatalardan bazıları.

Müşteri Etkileşimi

Takipçilerle Etkileşime Girmemek

Çoğu tüketici, sosyal medyadaki işletmeleri arar. Sosyal medya, tüketiciler ve işletme arasındaki iletişim için en iyi tercih haline geldi. Çoğu işletme, işletmelerde iletişimin önemini ve sosyal medyanın daha geniş bir kitleye ulaşmayı nasıl kolaylaştırdığını bilir. Ancak, işletmelerin yaptığı bir hata, tüketicilerle sosyal medyada etkileşim kurmamaktır.

Yorumlara ve İncelemelere Yanıt Vermemek

Müşteriler, işletmelerin kendilerine yanıt vermesini ister. İşletme sahiplerinin yaptığı bir hata, müşteri incelemelerine ve yorumlarına yanıt vermemektir. Müşteriler, müşterilerine yanıt veren şirketlerle özdeşleşmek isterler. İncelemelere yanıt vermek, müşterilerin takdir edildiğini hissettirecek ve işletme, ilgili olarak değerlendirilecektir.

Platformlar ve Sunum

Çok Platform ve Pasif Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medyada olmak çok zaman ve çaba gerektirir. İletişim kanallarını açık tutmalı ve siteyi öne çıkaracak bilgilendirme mesajları vermeye devam etmelisiniz. İşletmelerin yaptığı hata, yeteri kadar platformda bulunmamaktır. Bir işletme iki veya üç platformda devam ederse daha iyi olacaktır. Şirketlerin, kötü performans gösterdiği çok sayıda platformda olmasındansa, üç platformda en üst düzeye çıkarmaları önerilir.

Tutarsız Markalama

Bir işletmenin tutarlı bir markası olmalıdır. Müşteriler sosyal medya platformlarında tutarlılık bulmak istiyor. Farklı sosyal medya platformlarında tutarsızlık olması müşterilerin markaya güvenmemesine neden oluyor. Markanın güvenilirliği sorgulanacak ve bu şirket için iyi değil. Müşterilerin işletmenin güvenilir olup olmadığını sorgulamaması için işletme markasının tüm platformlarda sabit kalmasını sağlamalısınız. Bir şirket güvenilir ise, müşterilerin şirketten ürün alma olasılığı daha yüksektir.

Diğer

Farklılaşmamış Bir Stratejiye Sahip Olmak

Birden fazla siteye sahip olmak bir şirket için büyük bir avantajdır, ancak aynı mesajın tüm sitelerde olması sıkıcı hale gelir. Sosyal medya kullanıcıları çeşitlilik ister. İşletmenin farklı yönlerinin reklamını yapmak için çeşitli platformların kullanımını kullanın. Bu şekilde işletme, tüketiciyi işletmeye daha fazla bakmaya ikna edecek yeni içerik yayınlamaya devam edecektir.

Metriklerin Oluşturulamaması

Sosyal medya cephesinde faaliyet gösteren işletmeler, kampanyalarının ne kadar iyi çalıştığını bilmelidir. Sosyal medyayı değerlendirmemek yatırım israfıdır. Metrikler, şirketin durgun olup olmadığını veya herhangi bir ilerleme kaydedildiğini bilmesini sağlayacaktır. İşletmenin satışları artırmak için stratejilerini nasıl değiştirmeleri gerektiğini bilmesi için metrikler kontrol edilmelidir.

Sosyal Medyaya Aşırı Güvenmek

Sosyal medya pazarlaması, uygun fiyatlı ve kullanımı kolay olduğu için giderek daha popüler hale geliyor. Pek çok şirket, İnternet pazarlaması gibi daha da fazla ödeyen başka yollar aramak yerine, buna çok fazla güveniyor. Sosyal medyayı kullanmak iş için faydalıdır. Ancak başka yollar da düşünülmelidir.

Sosyal medya, işletmelerin büyümesi için gereklidir. İşletmeler kendilerini daha geniş bir kitleye pazarlamaya başlar. Harekete geçirici mesajlarla şirketler, işin büyümesi için iyi olan satışlarını artırıyor. Şirketlerin kullanabileceği farklı sosyal medya platformları vardır. Şirketler, kendileriyle en iyi çalışacak platformları seçmeli ve kullanımlarını en üst düzeye çıkarmalıdır. Sosyal medya platformlarını doğru bir şekilde kullanmak, özellikle büyüyen dijital dünyada işletmeler için faydalıdır. Şirketlerin mutlaka yer alması gereken platformlardan biri Telegram’dır. Telegram Grupları hakkında daha fazla detay için sitemize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın