Blog Yazılarında Kaynaklara Atıf Yapmak

Kaynaklara atıfta bulunmak, işinize ekstra bir yetki katmanı sağlar. Tüm işi sizin için yapmaz, ancak basit bir alıntının gücüyle, neredeyse sınırsız bilgi birikimini tüm bu zemini kendiniz kaplamak zorunda kalmadan kendi çalışmanıza aktarabilirsiniz. Uzmanları işaret edebilir, gurulara referans verebilir ve en azından sunduğunuz bilgilere ekstra bağlam sağlayabilirsiniz.

Kaynaklara Köprü Yoluyla Atıf Yapmak

Köprüler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Günlük amaçların çoğu için, alıntı yaptığınız belgeye bir köprü yeterli olacaktır. Bir köprü, temel olarak, bu öğeye atıfta bulunuyorum ve daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıyı başka bir belgeye götürebileceğinizi söylüyor.

Köprülerle karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri, dış kaynak üzerinde hiçbir kontrolünüz olmamasıdır. Sayfa taşınabilir, silinebilir veya içeriğinizi artık daha az etkili hale getiren başka bir durum olabilir.

Artık bir referansı süresiz olarak arşivlemenize izin veren barındırılan hizmetler var. Archive.today gibi web siteleri , canlı bir web sayfasının tüm grafik ve metinlerle kalıcı anlık görüntülerini oluşturmak için var. Ardından, referans verdiğiniz kaynağın okuyucularınız tarafından her zaman kullanılabilir olduğundan emin olmak için ortaya çıkan “arşivlenmiş” URL’ye bağlantı verebilirsiniz.

Dipnotları Kullanma

Dipnotlar, özellikle okuyucuların bir konuyu veya çalışmayı daha fazla araştırmak isteyebilecekleri bilimsel bloglarda giderek daha sık görünmeye başlıyor. Teknik literatürde mevcut olan bilimsel çalışmaların çoğu, eksiksiz biçimde okumak için kimlik doğrulama gerektirebilir. Bu nedenle, referansta bulunduğunuz kaynağın tamamını okuyamıyorlarsa, bir köprünün okuyucu için hiçbir değeri olmayacaktır.

Bu nedenle dipnot eklemek, doğrudan köprü oluşturmaya değerli bir alternatif sağlar. Ve dipnotların görünümü tek başına daha yüksek bir yetki düzeyine işaret eder – henüz hak etmiş olsanız da olmasanız da.

Çeşitli dahili bağlantı yöntemleri aracılığıyla HTML içeriğinize dipnot eklemek kolaydır.

< p >Dipnot eklemek, bir üst simge eklemek kadar kolay olabilir< sup >1</ sup >.
< h2 > Dipnotlar: </ h2 >
< p >1: bir üst simge, HTML'de bulunan bir metin öğesidir.</ p >

Yukarıdaki örnekte, <sup>HTML’deki etiketi kullanarak numaralı bir dipnot eklediniz. (Not: üst simge kullanmanız gerekmez. Bazı web siteleri sayıyı parantez içinde verir. “1” sayısı aşağıdaki dipnot listesine atıfta bulunur. Burada sadece birkaç sorun var. Dahili bir bilgi sağlayarak buradaki işlevselliği iyileştirebilirsiniz. dipnotlar bölümüne bağlantı.

< p >Dipnot eklemek, bir üst simge eklemek kadar kolay olabilir< a  href = "#footnote-1" >< sup >1</ sup ></ a >.
< h2 > Dipnotlar: </ h2 >
< p  id = "footnote-1" >[1] Üst simge, HTML söz diziminde bulunan bir metin öğesidir.</ p >

Bu, bir kolaylık faktörü ile kullanılabilirliği artırır. Ama başka bir sorun var. “1” olarak listelenen notun üstüne bir dipnot eklerseniz ne olur? Belgenizi gözden geçirmeniz ve mevcut her notu güncellemeniz gerekecek.

Bunu aşmanın tek yolu, orijinal belgenizi, dipnotlarınızı programlı olarak oluşturmanıza olanak tanıyan bir biçimde oluşturmaktır. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın