Rank Math SEO Eklentisi İncelemesi

Piyasada birçok SEO eklentisi bulunmaktadır. Ve hepsini denemek giderek zorlaşıyor. Bu makalede, WordPress için Rank Math SEO eklentisine ve web sitenizin sayfalarının ve yayınlarınızın arama motorlarında daha iyi gösterilmesine nasıl yardımcı olabileceğine daha yakından bakacaksınız.

SEO Araçları Nasıl Yardımcı Olabilir?

SEO araçları, sayfalarınızın arama motorları için daha iyi gösterilmesine yardımcı olan standart bir dizi araç, ince ayar ve seçenek sunar. Piyasadaki araçların çoğu yaklaşık olarak benzer şeyler yapar. Arayüzdeki küçük farklılıklar, özelliklerin organizasyonu, ücretsiz ve premium arasındaki denge, fark edebileceğiniz tüm bireysel belirteçlerdir. Bu nedenle birçok farklı SEO aracını denemek ve bunun gibi incelemeleri okumak önemlidir.

XML Site Haritaları

Bir XML site haritası, site sayfalarınızın bot dostu bir listesi gibidir. Neredeyse en başından beri SEO ortamının bir parçası oldular. Eskiden bu sayfayı kendiniz kodlamanız gerekiyordu. Sonuç olarak, içerik yönetim sistemleri süreci basitleştirmeye yardımcı olur. Ancak arama motorları gelişmişlik kazandıkça, XML site haritaları için standartlar da var. SEO eklentileri, sizin için endüstri standardı site haritalarını yapılandırmanıza yardımcı olur.

Rank Math bir istisna değildir. Temel sayfa ve site haritalarına ek olarak Rank Math, bir resim dizini oluşturmanıza yardımcı olur. Bu, resim aramalarında yardımcı olur. Benzer şekilde, site haritanıza dahil edilecek veya hariç tutulacak içerik türlerini seçebilirsiniz.

Şema İşaretlemesi

Zengin snippet arama sonuçları yaygın olduğu için şema işaretlemesi daha gerekli hale geldi. Rank Math dahil olmak üzere birçok SEO aracı, uygun şema oluşturmanıza yardımcı olur, böylece onu kendiniz kodlamak zorunda kalmazsınız (ki bu oldukça zordur).

Resmi Schema.org web sitesinde Şema işaretlemesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu nedenle, blog gönderileri, film incelemeleri veya yemek tarifleri yazıyor olsanız da, Schema işaretlemesi, zengin sonuçları teşvik etmek için arama motorlarının gönderinizin içeriğini hızlı ve kolay bir şekilde tanımlamasına yardımcı olur.

Sayfa İçi Analiz

SEO araçları, arama motorları tarafından kolayca sindirilebilecek içerik yazmaya da yardımcı olur. Çoğu aracın bunu başarmasının yolu, kullanıcının bir hedef anahtar kelime girmesini sağlamak ve ardından içeriği anahtar kelimenin kullanımı için taramaktır.

Rank Math buna ve çok daha fazlasına izin verir. Rank Math ayrıca içeriğin kendisini uzunluk, okunabilirlik ve siteniz için içerik oluştururken göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz diğer ilgi çekici noktalar açısından puanlayacaktır. Aynı şekilde, anahtar kelime hedefleme, aynı anahtar kelime için birbiriyle rekabet eden bir veya daha fazla sayfanız olmadığından emin olmanıza yardımcı olabilir (büyük bir SEO hayır hayır).

Rank Math Eklentisi Özellikleri

Rank Math kendisini Diğer SEO Araçlarından nasıl ayırıyor?

Rank Math’ı ilk kurduğunuzda, Google ürünleriyle bağlantınızı kolaylaştırabilecek bir kurulum sihirbazında size yol gösterilecektir. Bu, özellikle Google Arama Konsolu veya Analytics kullanıyorsanız önemlidir. Bunlar standart endüstri araçlarıdır, dolayısıyla muhtemelen bunları kullanıyor olacaksınız. Dosya hiyerarşisinde bir yere bir kod parçası yerleştirerek veya başka yollarla doğrulayarak mülklerinizin sahipliğini doğrulamanız gerektiğini muhtemelen hatırlayabilirsiniz. Rank Math, bu doğrulamayı sizin için halledebilir, bu da çok büyük bir ek bonus.

Güvenlik açısından Rank Math, kullanıcılarına sunucularında herhangi bir Google verisi depolamadığını bildirir:

Google hesabınızdaki hiçbir veriyi sunucularımızda saklamıyoruz, her şey sunucunuzda işleniyor ve saklanıyor. Gizliliğinizi son derece ciddiye alıyoruz ve asla kötüye kullanılmamasını sağlıyoruz.

Bu biraz klişe olabilir, ancak ikinci kısmın söylenmesine gerek yok. Basitçe Rank Math’ın verileri saklamadığını söylemek oldukça iyi. Kullanıcıya, Rank Math’ın gizliliği “son derece ciddiye aldığı” konusunda tekrar güvence vermek için bariz olanın ötesine geçmek, güveni oluşturmak yerine (küçük bir dereceye kadar) aşındırır.

Otomatik SEO İyileştirmeleri

Rank Math, belirli sayfaları SEO standartlarına göre otomatik olarak güncelleyebilir. Örneğin, Rank Math, otomatik olarak rel="nofollow"ve/veya target="_blank"harici bağlantılara ekleyen bir özellik anahtarına sahiptir. Bu, profesyoneller tarafından sıklıkla önerildiğini göreceğiniz küçük bir SEO kılavuzudur ve burada Rank Math bunu sizin için otomatik olarak yapacaktır.

Sıra Takip Aracı

Rank Math ayrıca, sağladığınız anahtar kelimelere göre sayfa konumlarınızı analiz edecek güzel bir sıralama izleyici özelliğine de sahiptir. Bu bilgiyi Google araçlarınızda kolayca bulabilseniz de, arayüzün WordPress panosunda mevcut olması bazı kullanıcılar için ek bir avantaj olabilir.

Diğer SEO Araçları ile Karşılaştırıldığında

Rank Math’ın daha özel bir Google dışı seçenek sunması iyi olurdu. Google araçlarına aşina olmayan veya bunları kullanmamayı tercih eden birçok kişi var. Google’ın verileri mevcut veri gizliliği düzenlemelerine uygun olarak anonimleştirdiğinden emin olmak için bazı ekstra adımlar atılmalıdır.

Daha özel bir seçenekle ilgileniyorsanız, WordPress için Koko Analytics’e göz atın. Bu araç tarafından toplanan tüm analizler anonimdir ve size aynı etkileşim metriklerinin çoğunu verir. Aynı şekilde, Rank Math tarafından sağlanan sayfa içi SEO raporlama araçlarını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca Rank Math, sayfa analiziniz için birden fazla odak anahtar kelime eklemenize izin verir. Bu şu anda Yoast SEO’da premium bir özelliktir, ancak Rank Math’ın ücretsiz sürümünde mevcuttur. Çoğu zaman, sayfa analizinizi yaparken anahtar kelime varyasyonlarını içeriğinize uydurmak ve bunun için “kredi” almak zor olabilir. Birden çok hedef anahtar kelime ekleyebilmek, sahip olunması gereken bir özelliktir. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın