LiteSpeed ​​Nedir?

Apache gibi web sunucusu yazılımlarına ek olarak , başka web sunucusu yazılımı seçenekleri de mevcuttur. Bu alternatiflerden biri de LiteSpeed ​​Web Sunucusudur. Apache’den farklı olarak LiteSpeed, tescilli bir yazılımdır ve ücretsiz değildir. Bu artan maliyet karşılığında LiteSpeed, benzer web sunucusu yazılımlarından daha iyi performans ve daha yeni özellikler sunar.

LiteSpeed ​​Web Sunucusu

LiteSpeed, ilk olarak Temmuz 2003’te LiteSpeed ​​Technologies tarafından geliştirilmiştir. O zamandan beri, piyasadaki en popüler web sunucusu yazılım çözümlerinden biri haline gelmiştir. Yazılım, donanım veya altyapı kapasitesinde orantılı bir artış gerektirmeden daha yüksek web sunucusu performansı üretme hedefiyle geliştirilmiştir. LiteSpeed’in bunu yapmasının en önemli yollarından biri, LiteSpeed’in önbellek yönetimi için kullandığı önbelleğe alma eklentisi LSCache’dir. 

LSCache

Web sunucusu yazılımınızdan en iyi performansı elde etmek için iyi bir önbellekleme çözümü gereklidir. LiteSpeed ​​ile sunucu önbelleğini yönetmek ve sitelerinizin hızlı ve doğru bir şekilde yüklenmesini sağlamak için LSCache’i kullanabilirsiniz. LSCache son derece özelleştirilebilir ve WordPress sitelerinin hızını artırmak için kullanılabilir, Joomla! siteleri ve çok daha fazlası. LSCache, LiteSpeed’de yerleşik olduğundan, 3. taraf önbelleğe alma eklentisi yükleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. 

HTTP/3

Günümüzde kullanılan çoğu web sitesi şu anda HTTP/1.1 ve HTTP/2 kombinasyonunu kullanarak çalışmaktadır . Bu Köprü Metni Aktarım Protokolleri, bilgisayar ağları arasında bilgi aktarımından sorumludur ve temelde “internet” olarak kabul ettiğimiz şeyin temelini oluşturur. Teknoloji ilerledikçe, bu protokoller düzenli olarak güncellenir.

HTTP’nin en yeni sürümü HTTP/3’tür. Bu teknoloji, kısmen birçok web sunucusu yazılımı türünün HTTP/3 ile uyumlu olmaması ve çoğu web tarayıcısının şu anda HTTP/3 trafiğini desteklememesi nedeniyle günümüzde yaygın olarak kullanılmamaktadır. LiteSpeed, HTTP/3 trafiğini destekler ve bunu yapabilen birkaç web sunucusu yazılım çözümünden biridir. Bu nedenle LiteSpeed, HTTP’nin en son sürümünden yararlanmak isteyen kullanıcılar için benzersiz bir şekilde uygundur. 

LiteSpeed’in tescilli yazılımla ilişkili maliyeti dengelemeye yardımcı olan benzersiz avantajlar sunduğu açıktır. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın