Nasıl Sosyal Medya Yöneticisi Olunur?

Sosyal medya yöneticisi, bir birey, marka veya şirket (kuruluş) için tüm sosyal medya hesaplarını yönetmekten sorumlu kişidir. 

Bu rollerdeki insanlar, tüm sosyal medya gönderilerinin ve içeriğinin o varlık için markada olmasını ve tarzları ve ses tonlarıyla tutarlı olmasını sağlamak için tipik olarak temsil ettikleri varlıkla el ele çalışırlar. 

Bu yazıda, bir sosyal medya yöneticisinin ne olduğunu, role uymak için gereken becerileri, sosyal medya yöneticilerinin ne kadar kazandığını ve sosyal medya yöneticisi olmak için atabileceğiniz adımları ele alacağız. 

Sosyal Medya Yöneticisi nedir?

Sosyal medya yöneticisi , belirli bir kişi, şirket veya marka için tüm sosyal medya kanallarında bir sosyal medya stratejisi geliştiren ve uygulayan kişidir. 

Sosyal medya yöneticileri, sonuç olarak satışları artırmak için takipçilerle etkileşim kurmanın bir yolu olarak bireysel, kişiselleştirilmiş sosyal medya platformlarını kullanmanın yolunu buluyor. İlgi çekici içerik oluşturarak ve eğlence yoluyla reklam kampanyaları yürüterek markalar ve işletmeler için sosyal medya varlığı oluşturmaya çalışırlar.

Bu kişiler, kurum adına paylaşımda bulunur ve her bir sosyal medya kanalındaki akışında görüntülenenleri yönetir. Sosyal medya yöneticileri, ne yayınlanacağını, hangi kanallarda yayınlanacağını ve ne zaman yapılacağını seçerek bir bireyin veya kuruluşun sosyal medyadaki tonunu ve sesini kontrol eder. 

Temsil ettikleri kişiler için tutarlı bir genel imaj, mesaj, ton ve ses sağlamak, varlıklarını derinlemesine bilmek ve anlamak anlamına gelir. Bu nedenle adına paylaşımda bulundukları kişi, marka ve kuruluşlarla ortak çalışma eğilimindedirler. 

Ek olarak, sosyal medya yöneticileri genellikle hedef kitlelerinde yankı uyandıracak şekilde tasarlanmış içerik ve gönderileri bir araya getirmek için kitle araştırması yapmakla görevlendirilir. 

Bir sosyal medya yöneticisi olmak, tipik olarak, önceden planlanmış gönderilerle bir sosyal medya takviminin ana hatlarını çizme ve yürütmenin yanı sıra, gerektiğinde takipçilerle etkileşimde bulunma ve iletişim kurma dengesini gerektirir. 

Sosyal Medya Yöneticisi Maaşı

Sosyal medya yöneticisi olmak ödüllendirici bir meslek olabilir. 

Salary.com’a göre, maaşlı bir sosyal medya yöneticisi için ortalama ödeme oranı 29 Mart 2021 itibariyle 50.028 dolar. Pozisyon için ortalama maaş aralığı 44.213 dolar ile 58.397 dolar arasında değişiyor . 

Bu ortalama bir aralık olsa da, bir sosyal medya yöneticisinin maaşı, eğitim, deneyim, sertifikalar ve ek beceriler gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. 

Özellikle ilgili bir pozisyonda daha önce deneyiminiz varsa, derecesi olmadan bir sosyal medya yöneticisi olarak iş bulmak mümkündür, ancak birçok iş gazetecilik, halkla ilişkiler, iletişim, pazarlama veya benzer bir alanda lisans derecesi gerektirecektir. rol için değerlendirilmek üzere.

Aşağıda sosyal medya yöneticisi olmak için başka neler yapabileceğinizi ele alacağız. 

Nasıl Sosyal Medya Yöneticisi Olunur?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, sosyal medya yöneticisi olmak istiyorsanız, ilgili bir alanda (pazarlama, gazetecilik, iletişim vb.) bu kariyeri sürdürmeyi seçiyorsun. 

Bir dereceniz olsun ya da olmasın, sosyal medya yöneticisi pozisyonlarını doldurmak isteyenler, muhtemelen sosyal medya pazarlama tekniklerini iyi anlayan, ayrıca mükemmel yazma, bilgisayar ve iletişim becerilerine sahip birini arıyor olacaklardır.

Bunun dışında, sosyal medya yöneticisi olarak kendinize bir rol kazanmak için atabileceğiniz en iyi adımlar şunlardır:

Olabildiğince Fazla Eğitim Alın

Bir lisans derecesinin sosyal medya yöneticisi olarak adım atmak için harika bir yol olduğunu zaten biliyoruz, ancak dört yıllık bir üniversite diploması bir seçenek değilse, başka bir yerde olabildiğince fazla eğitim almaya odaklanın. 

Bir önlisans derecesi, lise diploması ve hatta bir GED, herhangi bir resmi eğitim görmemiş biri üzerinden işe alınma şansınızı büyük ölçüde artırır. 

Yukarıdaki derecelerin tümüne sahipseniz ancak üniversiteye geri dönmek istemiyorsanız, ilgili alanlarda sertifika almayı düşünün. Hubspot gibi bazı web siteleri , eğitiminizi ilerletmek için kullanabileceğiniz ücretsiz sertifikalar bile sunar.

Daha fazla sertifika için, Hootsuite’in Sizi Daha İyi Bir Sosyal Medya Pazarlamacısı Yapacak 8 Marka Sertifikasına göz atın.

Endüstri Araçları ve Teknolojisi ile Güncel Kalın

Bir sosyal medya yöneticisi pozisyonu için röportaj yapma şansınız olursa, sektördeki en son araçlar ve teknoloji konusunda güncel olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. 

Tüm sosyal medya platformları farklıdır ve her birinin kendi en iyi uygulamaları vardır . Sosyal medyada bir işle ilgilenen herkes, farklı sosyal medya platformlarının tümüne, bunların nasıl çalıştığına ve bu platformlarla etkileşime giren izleyici türlerine aşina olmalıdır. 

Hangi işi alacağınıza, hangi platformları kullanmanız gerektiğine karar verecek, ancak iş tanımlarında belirtilen en yaygın platformlar genellikle YouTube, Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn’dir. Daha az yaygın ancak yine de popüler platformlar arasında Snapchat, Reddit, Tik Tok, Pinterest yer alıyor. 

Bir işi kabul edene kadar iş için hangi platformları kullanmanız gerektiğini bilmediğiniz için, en iyi seçeneğiniz hepsine aşina olmak ve en azından her birinin nasıl kullanıldığına dair gevşek bir fikre sahip olmaktır. 

Büyük platformların yanı sıra, en popüler sosyal medya yönetim yazılımını nasıl kullanacağınızı da bilmek isteyeceksiniz. Hootsuite, Sendible ve Sprout Social gibi şeylere aşina olmak iyi bir fikirdir . 

Nasıl kullanılacağını bilmeye değer daha fazla sosyal medya yönetim aracı için Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Araçlarımıza göz atın .

Açık Fırsatlara Atla

Açıkçası, büyük bir şirket veya marka ile sosyal medya yönetiminde ilk işinizi almak harika olurdu, ancak küçük başlamaktan korkmayın. 

Pratik yapmak için zaman harcamazsanız, sosyal medyada daha iyi olmak zordur. Pek çok marka, şirket ve bireyin sosyal medya varlığına ihtiyacı var ancak birini yönetmek için zamanları yok. 

Daha önce sosyal medya yönetimi deneyiminiz yoksa, hizmetlerinizi sunmak için sosyal medya varlığı olmayan işletmelere, markalara veya bireylere ulaşmayı düşünün. 

Pek çok kuruluş, yalnızca birisinin kendileri için bir sosyal medya varlığı oluşturmasına ve yönetmesine izin vermekle ilgilenmekle kalmayacak, aynı zamanda sosyal medyada önceden var olan bir varlığa sahip olmadıkları için, muhtemelen çok daha fazla özgürlüğe sahip olacaksınız ve ne yayınlandığı konusunda daha fazla söz sahibi olacaksınız. ne zaman.  

Çevrimiçi Portföyünüzü Oluşturun

Biri sizi potansiyel bir sosyal medya yöneticisi pozisyonu için ararsa, onlara neler yapabileceğinizi gösterebilmek önemlidir. 

İster ücretsiz bir sosyal medya yönetimi rolü üstlenmeye karar verin, ister kendi sosyal medya varlığınızı olabildiğince parlak hale getirmeye devam edin, işinizi en iyi şekilde yapma fırsatını kullanın.

Çevrimiçi sosyal medya portföyünüzü oluşturmak için işinizin önemli noktalarını kullanın, böylece fırsat geldiğinde, işe alım yöneticilerine iş için doğru kişi olduğunuzu gösterecek bir şeyiniz olur. 


Sosyal medyaya tutkusu olduğunu düşünenler için sosyal medya yöneticisi olmak mükemmel bir kariyer yolu olabilir. 

Faturaları öderken yaratıcılığınız için bir çıkış noktası bulmanın harika bir yoludur. Ayrıca, genellikle bir üniversite derecesi tercih edilirken, sosyal medya yöneticisi olarak kariyer yapmak için ileri eğitim gerekli değildir. 

Endüstri araçları ve teknolojisi ile güncel kalarak, açık fırsatlardan yararlanarak ve çevrimiçi portföyünüzü oluşturarak, açık sosyal medya rolleri için değerlendirilmek üzere kendinizi iyi bir konuma getirebilirsiniz. Eğer bir Telegram kullanıcısıysanız ve Telegram İddaa Grupları ile ilgileniyorsanız anasayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın